خانه / عمومی رشته ها / خلاصه کتاب پیرامون انقلاب اسلامی

خلاصه کتاب پیرامون انقلاب اسلامی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
خلاصه کتاب پیرامون انقلاب اسلامی

خلاصه-کتاب-پیرامون-انقلاب-اسلامیتحقیق خلاصه کتاب پیرامون انقلاب اسلامی
 متشکل از ۱۴ صفحه ، در قالب word  قابل ویرایش و اماده پرینت

بخشی از محتوا ::
 این کتاب گزیده ای از یادداشتها ، سخنرانیها ، و مصاحبه های
 ‘استاد شهید مرتضی مطهری ‘ پیرامون انقلاب اسلامی است در تنظیم مقالات‏ این مجموعه کوشش شده است تا تنقیح و ویرایش در حد تبدیل گفتار به‏ نوشتار و حذف قسمتهای مکرر محدود بماند و در محتوای مطالب عرضه شده‏ توسط استاد تغییری داده نشود .
این مقاله خلاصه ایست از نیمه دوم کتاب ‘پیرامون انقلاب اسلامی ‘اثر استاد شهید مرتضی مطهری که مباحث ان از ابتدای مبحث ‘ مصاحبه در سیمای جمهوری اسلامی ، پیرامون جمهوری اسلامی ‘ تا انتهای کتاب می باشد .
 
‘ مصاحبه در سیمای جمهوری اسلامی ،
 پیرامون جمهوری اسلامی ‘
این مصاحبه به منظور پاسخگویی به سوالات عقیدتی و ایدیولوژیکی بسیاری که به خصوص در میان روشنفکران در زمان نزدیک شدن به برگزاری رفراندوم با استاد مطهیر صورت گرفته است .
سوال اول :
 بعنوان اولین سؤال من از مفهوم جمهوری اسلامی شروع میکنم که بزعم بسیاری‏ ، مفهومی گنگ و مبهم است زیرا جمهوری بمعنای قرار داشتن حق حاکمیت در دست خود مردم و بمعنای حکومت عامه مردم است حال آنکه قید اسلامی ، این‏ اطلاق را محدود و مقید می‏کند و باین ترتیب بنظر میرسد که مفهوم جمهوری‏ اسلامی در تعارض با موازین دمکراسی و در تعارض با مفهوم جمهوری بمعنای‏ عام آن باشد اینست که میپرسم شما چه تعریفی از جمهوری اسلامی ارائه‏ میدهید ؟
پاسخ استاد مطهری :
کلمه جمهوری ، شکل حکومت پیشنهاد شده را مشخص میکند و کلمه اسلامی‏ محتوای آنرا. مسئله جمهوری مربوط است به شکل حکومت که‏ مستلزم نوعی دمکراسی است یعنی اینکه مردم حق دارند سرنوشت خود را خودشان در دست بگیرند قطع نظر از اینکه مرد یا زن سفید یا سیاه ، دارای این عقیده یا آن عقیده باشند در اینجا فقط شرط بلوغ سنی و رشد عقلی‏ معتبر است ، و نه چیز دیگر بعلاوه این حکومت ، حکومتی موقت است یعنی‏ هر چند سال یکبار باید تجدید شود و این ملازم با این نیست که مردم خود را از گرایش‏ به یک مکتب و یک ایدئولوژی و از التزام و تعهد به یک مکتب معاف‏ بشمارند .

دانلود فایل

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

درباره ی selludow

همچنین ببینید

تهاجم فرهنگی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins. تهاجم فرهنگی تحقیق تهاجم فرهنگی متشکل از …